Dieta

Batony energetyczne w treningu kolarskim

Batony energetyczne w treningu kolarskim

Po okresie przygotowań i budowania fundamentów pod wytrzymałość, kolarze VERVA Activejet Team odbyli właśnie pierwsze zgrupowanie w Calpe, którego zadaniem było przygotowanie m.in. do pierwszych wyścigów, które czekają ich w lutym w Hiszpanii czy Portugalii. 

Kolarstwo a zdrowie prostaty

Kolarstwo a zdrowie prostaty

W ostatnich latach możemy zauważyć znaczący wzrost ludzi uprawiających kolarstwo. Niewątpliwie sukcesy polskich kolarzy na arenach międzynarodowych, w tym również dobra postawa zawodników ActiveJet Team spowodowały, że kolarstwo przeżywa obecnie gwałtowny rozwój. Oczywiście należy się cieszyć z tego powodu, gdyż kolarstwo niewątpliwie należy do tych rodzajów aktywności, które przynoszą wiele pozytywnych skutków zdrowotnych m.in. w postaci sprawniejszego działania układu sercowo-naczyniowego, większej siły mięśni, zwiększonej wytrzymałości, jak również obniżonemu poziomowi stresu. 

Dieta bezglutenowa w kolarstwie – czy warto ją stosować?

Dieta bezglutenowa w kolarstwie – czy warto ją stosować?

W ostatnim czasie zwolenników diety bezglutenowej przybywa również wśród kolarzy. Dieta bezglutenowa zakłada wyeliminowanie produktów zawierających gluten, czyli specyficzne białko, które występuje w produktach roślinnych, w tym wielu produktach węglowodanowych stanowiących podstawę menu większości kolarzy. Do produktów zawierających gluten zalicza się przede wszystkim produkty zbożowe oparte o pszenicę, jęczmień, żyto, owies oraz ich pochodne odmiany, zarówno w postaci mąki, kasz czy płatków. 

Tłuszcze w diecie kolarza cz.2

Tłuszcze w diecie kolarza cz.2

Tłuszcze w treningu kolarza są istotne, stąd też poza zwracaniem uwagi na węglowodany i na białko, warto również zwrócić uwagę na ilość i jakość spożywanych w diecie tłuszczy. Zwykle dieta kolarza powinna zwierać w zależności od okresu treningowego, 20-30% tłuszczu w diecie, podczas gdy zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie kolarza powinna wahać się pomiędzy 6-10% w zależności od typu bodowy i roli kolarza w zespole. Najniższą zawartością tkanki tłuszczowej charakteryzują się przede wszystkim kolarze jeżdżący dobrze po górach, podczas gdy sprinterzy czy kolarze specjalizujący się w jeździe na czas mają trochę wyższą zawartość tkanki tłuszczowej. 

Tłuszcze w diecie kolarza cz.1

Tłuszcze w diecie kolarza cz.1

Powszechnie wiadomo, iż kolarz  w formie to kolarz „wycieniowany” z niskim procentem tkanki tłuszczowej. Każdy kolarz dąży więc do sytuacji, w której będzie posiadał taką ilość tłuszczu, który z jednej strony zapewni mu optymalny przebieg procesów metabolicznych, a z drugiej strony zbędna tkanka nie będzie przenoszona na dystansie, co też korzystanie wpływa na przemiany energetyczne zwłaszcza podczas jazdy pod górę. Stąd też wielu kolarzy unika tłuszczów jak ognia, choć to w wielu przypadkach nie jest najlepsze rozwiązanie.

Kamil Gradek na Grodach Piastowskich

Kamil Gradek na Grodach Piastowskich

Jak wszyscy kibice zapewne wiedzą wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich jest jednym z najważniejszych w polskim kalendarzu startowym. Dla naszego zespołu był to jeden z celów głównych w pierwszej części sezonu. 

Dieta niskowęglowodanowa w kolarstwie

Dieta niskowęglowodanowa w kolarstwie

Sposoby żywienia kolarzy są różne, ale ich nadrzędnym celem jest dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych i przede wszystkim odpowiedniej ilości składników energetycznych. 

Przygotowania Pawła Bernasa

Przygotowania Pawła Bernasa

Od zwycięstwa Pawła Bernasa w Volta ao Alentejo minęło już kilkanaście dni, ale chciałem zaprezentować kibicom jaka praca treningowa została wykonana przez trzy miesiące poprzedzające start w wyścigu. 

Zdrowie kości a kolarstwo

Zdrowie kości a kolarstwo

Według badań CBOS z 2013 roku dotyczących aktywności fizycznej Polaków, jazdę na rowerze w ciągu ostatniego roku uprawiało 51% osób, w tym dalsze 51% osób jeździło regularnie. Można więc śmiało stwierdzić, że około 25% Polaków jeździ na rowerze regularnie. Nie ma się czemu dziwić, skoro kolarstwo jest należy do jednej z najłatwiej dostępnych form ruchu, która dodatkowo poprawia funkcjonowanie wielu układów organizmu człowieka. 

Żywienie po wyścigu

Żywienie po wyścigu

Kolarze ActiveJet mają w tym sezonie bardzo bogaty kalendarz startów. Dyrektor Piotr Kosmala zakontraktował w tym roku wiele bardzo ciekawych i ciężkich wyścigów, co też oznacza, iż czołowi kolarze ActiveJet będą się ścigali często. 

Zadaj pytanie

Szukasz odpowiedzi na temat żywienia w sporcie? Chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej? Napisz do naszego dietetyka! Jakub Czaja odpowie na wasze pytania.

Twitter